Arvutitöökoha ligipääsetavus

Riistvara

  1. Riistvara soetamisel on kaks põhinõuet:

  2. -standardsus (mittestandardsed lahendused ei arvesta sageli erivajadusega kasutajate vajadustega)

  3. -juurdepääsetavuse arvestamine algusest (valikust ja soetamisest) peale - olemasoleva, kuid juurdepääsmatu süsteemi ümbertegemine on palju kulukam ja ajamahukam kui uue kavandamine juurdepääsetavana

  4. Kõrgkoolis peaks olema töötaja (nt haridustehnoloog), kes tunneb peamisi IT-juurdepääsulahendusi ja oskab eri toodetes orienteeruda.

  5. Suuremas kõrgkoolides võiks olla ka põhiliste juurdepääsulahenduste demokomplekt.


Tarkvara

  1. Standardsetes süsteemipaigaldustes peaks olema juurdepääsuvahendite komplekt (näiteks Windowsis ja Ubuntu Linuxis Accessibility-menüüvalik).

  2. Õpperuumide haldurid ja tugipersonal peaksid teadma, kuidas juurdepääsuvahendeid aktiveerida ja kasutada, samuti suutma leida Internetist lihtsamaid vabavaralisi ja/või vabatarkvaralisi tugitarkvaratooteid ning neid kasutusse võtta.

 

IT-tugilahendused

IT-tugilahendused on infotehnoloogilised riist- ja tarkvaratooted ning nende kombinatsioonid, mis võimaldavad muuta tavapärase arvutitöökoha kasutatavaks erinevate puuetega inimeste jaoks. Siia kuuluvad näiteks punktkirjaseadmed, mitmesugused eriklaviatuurid ja -hiired, helide visualiseerimisvahendid jpm. 


Spetsiaalseid tugilahendusi tuleks kasutada nii palju kui vajalik, nii vähe kui võimalik, kuna need on kallimad ning ei ole universaalsed.

Kui erilahenduse kasutamine on ainuvõimalik, tuleb hoolikalt valida - vaja on individuaalset lähenemist.


Sisestades otsimootorisse päringu assistive technology, saab piisavalt infot sobivate IT-tugilahenduste otsimiseks. Pika kogemusega Suurbritannia firma Inclusive Technology tootekataloog annab valdkonnast väga hea ülevaate: http://www.inclusive.co.uk/products/index.shtml


Erinevate puuete puhul kasutatavate tugilahenduste kohta vt üksikasjalikku ülevaadet Primuse kodulehel (> Õppija > Vormid ja juhendid > Ligipääs infoühiskonnale – tugitehnoloogia)

25

Lae alla .pdf25_files/Primus_Archimedes.pdf